Bitwy Napoleona

Bitwa pod Waterloo

Bitwa pod Waterloo  – starcie zbrojne, Nie którego doszło 18 Czerwca 1815 Roku i bylo ostatnia bitwa Napoleona Bonaparte . Były cesarz Francuzów powrócił niespodziewanie z wygnania na Elbie i objął rządy na okres 100dni W krótkim Czasie zebrał ponad 100-tysięczną Armie, z ktora ruszył w kierunku Brukseli, Gdzie Stały nierozwiązane Jeszcze Armie VI koalicji: angielska  Wellingtona i Pruska  Blüchera . Po dwoch zwycięskich starciach 16 czerwca kapsułowymi Quarte Bras i Ligny Napoleon stanął oko w oko z Wellingtonem pod Waterloo. Zwycięska początkowo bitwa po nadejściu Armii Blüchera przemieniła SIĘ w klęskę, A armia francuska przestała istnieć. Napoleon Musiał ponownie abdykować w dniu 22 Czerwca.

Bitwa, Jedna z najważniejszych bitew w dziejach Świata, legła u Podstaw nowego porządku, Który na podstawie postanowień kongresu wiedeńskiego mial panować w Europie przez Cale następne stulecie.

obraz

Mapa przestawiająca odsiecz wojsk Bluchera wojskom Angielskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 tło Bitwy

Wieczorem 16 czerwca, po bitwie Pod Quatre Bras, stojący wobec korpusu Marszałka Neya Wellington oczekiwał Informacji o wyniku starcia pod Ligny, ale Kuriera od Blüchera Nie bylo. Wódz angielski wysłał na zwiady wiec huzarów, jednak ci nie nie natrafili na Prusaków, MIMO ZE otarli SIĘ O forpoczty francuskie pod Namurem. Wellington Nie wiedział, Gdzie jest sprzymierzeniec, ale podejrzewał, že przegrał bitwę. Wynikało z Tego, ZE MA PRZED SOBA Nie TYLKO niewielki korpus Neya, ALE Główne Siły Armii Francuskiej.

Goniec od Blüchera dotarł zrobić Wellingtona nad ranem 17 Czerwca. Prusak pisał w Liście ZE poniósł porażkę, ale bagatelizował JEJ Rozmiary í obiecywał dołączyć przynajmniej jednym korpusem następnego Dnia Kolo Południa. Brytyjski Wódz Nie uwierzył. szans Przypuszczał, ZE Armia Pruska została rozbita I ZE W Tej sytuacji NIE MA nd Utrzymanie dotychczasowych pozycji. O godz. 7,30 ráno zarządził odwrót. Bal SIE, ZE TU – Strąk Quatre Bras – JEGO Wojska Moga łatwo zostać okrążone i zniszczone. Na JEGO Szczęście Ney Nie zauważył odwrotu Armii Angielskiej i Nie przedsięwziął niczego, by przeszkodzić, Temu danej podjęty przezeń PO godz. 16 Atak nd Quatre Bras trafił w próżnię.

Po południu nastąpiło załamanie pogody: Silny wiatr zerwał SIĘ, zaczął padać ulewny deszcz. MIMO Francuzom udało sie dogonić Anglików saszetki Genappe , w chwili forsowaniaDijle. Doszło zrobić potyczki kawaleryjskiej, ale nie nie przeszkodziło, ABY Brytyjczykom w przeprawie í Cala Ich armia znalazła sie Bezpiecznie NA północnym Brzegu Rzeki. Za Genappe William Pagatt, późniejszy lord Uxbridge, powstrzymał marsz Kawalerii, by mogła osłonić dalszy odwrót piechoty. W dziesięciu sposób Piechota Bezpiecznie minęła wioskę La Belle Alliance i zajęła pozycje w pobliżu zameczku Hougoumount i farmy La Haye Sainte niedaleko miasteczka Waterloo. Gdy by nastąpiło, Uxbridge oderwał SIĘ od nieprzyjaciela i stanął Z Jazda Za Piechota.

Armia francuska dotarła wieczorem w okolice farmy Rossomme. Napoleon byl zadowolony, Ze Anglicy gotują sie zrobić Bitwy. Gdy zorientował SIĘ W dodatku, ZE przeciwnik ma TYLKO Jedna Droge odwrotu przez gęsty las, nabrał przekonania, že łatwo pokona osamotnionego Wellingtona. Cesarz byl pewien, že Wysłany w pościg za Blücherem 35-tysięczny korpus Grouchy’ego uniemożliwi il szybkie otrząśnięcie SIĘ Z przegranej i zapobiegnie połączeniu OBU Armii. Deszcz padal cala noc bez Przerwy.

strony Konfliktu

(Cesarstwo Francuskie)free-shipping-królewskim standardzie Napoleon-font-b-francja-b-font-font-b-flag-b-font-150x90cm

( Królestwo Brytanii i Irlandii )800px-Flag-of-the-United-26b998c

(Królestwo Prus)imgres

(Królestwo Zjednoczonych Niderlandów) niderlandy_flaga

(Królestwo Hanoweru)flag_of_hanover_1837-1866-svg

(Nassau)de ns_hi

(Księstwo Brunszwiku)imgres

Dowódcy

Napoleon Bonaparte free-shipping-królewskim standardzie Napoleon-font-b-francja-b-font-font-b-flag-b-font-150x90cm

Książę Wellington 800px-Flag-of-the-United-26b998c

Gebhard von Blücherimgres

Siły:

Anglicy i Holendrzy:

50 000 Piechoty

12 500 Kawalerii

Dział 156

Prusacy:

60 000 Piechoty i Kawalerii

Francuzi:

49 000 Piechoty

15 750 Kawalerii

Dział 246

Straty

Francuzi:

22 000 zabitych i

rannych

8 000 wziętych zrobić niewoli

220 dział

Wojska Sojusznicze:

22 100 zabitych i rannych

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s